loading...

Artık Herkes Servis Şoförü Olamayacak!

13-09-2017
Artık Herkes Servis Şoförü Olamayacak!

.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala artan servis kavgalarına son noktanın konulduğunu belirten Niğde Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sadullah Çarboğa, tüm servis sürücülerinin TESK tarafından hazırlanan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından resmi gazetede yayınlattırılan servis şoförü standartlarına uymalarının zorunlu olduğunu söyledi.

Niğde Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sadullah Çarboğa, 'Son yaşanan istenmeyen olayların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çözüm için artık mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olması kararı verildi. Standart resmi gazetede yayınlandı. Şuan standartla ilgili yeterlilikler hazırlanıyor. Yeterliliğin hazırlanması ile artık her önüne gelen servis şoförlüğü yapamayacak. Mutlaka MYK tarafından yayınlanan standartlar doğrultusunda  yapılacak sınavlardan başarı ile geçmesi gerekiyor. Yani artık servis şoförlüğü için ehliyet ve SRC belgesi yeterli olmayacak. Yeni düzenleme ile eski şoför abiler geri gelecek. Ahlaki ve toplum değerlerine uyan sürücüler olacak' diye konuştu.

  Açıklamasında velileri de uyaran Çarboğa, 'Çocuklarımız ülkemizin geleceğidir. Onların güvenliğinden hepimiz sorumluyuz. Üç kuruş ucuz olsun diye korsan servis araçlarını tercih etmeyin. Yeni düzenlenen standart  ve  yeterlilik doğrultusunda hazırlanan sınavlarda  gerekli bilgi, beceri, tutum ve davranışları gösteremeyenler başarısız sayılacak ve  servis şoförlüğü yapamayacak. .Çocuğunun güvenli şekilde okula gidip eve dönmesini her anne baba istiyor. Fakat piyasada denetimden uzak okul servis araçları hayli fazla. Rastgele iyi araştırılmamış servis aracı ile anlaşmalar yapılıyor' şeklinde konuştu. 

Servis aracı şoförü meslek standardının Resmi Gazetede yayınlandığını belirten Çarboğa, 'Bu ulusal meslek standardı ile mesleğin tanımı yapıldı. Buna göre, öğrenciler araçlara rehber personel eşliğinde bindirilerek yaş gruplarına ve fiziksel özelliklerine göre oturtulacak, her öğrencinin emniyet kemeri takması sağlanacak. Servis aracı şoförü trafikte kurallara uygun ve güvenli bir sürüş gerçekleştirecek. Öğrenciler rehber personel yardımıyla araçtan indirilecek.  Servis aracı şoförü öğrencileri araçtan indirdikten sonra araçta unutulan malzemeleri kontrol edecek, Öğrenciler servis aracına mevcut listeye göre  kontrol edilerek alınacak. Servis aracı şoförleri ilgili meslek kuruluşları tarafından verilecek eğitimleri de takip etmekten sorumlular. İlgili kurumlar okul servis araçlarına ilişkin yapacakları düzenlemelerde, servis aracı şoförü ulusal meslek standardını göz önüne almaları gerekiyor. Standart dışına çıkan servisçilerin belgeleri iptal edilecek' şeklinde konuştu.  

loading...
Etiketler : Artık - Herkes - Servis - Şoförü - Olamayacak! -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Ak Parti'de Niğde'de Kim Milletvekili Adayı Olsun? 23 adaydan seçimini yapmak için ankete katılın

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE