Bakan'dan Taraftar Patatesi Açıklaması

04-03-2019
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yarınlara yönelik sarı-lacivert, sarı-kırmızı taraftar patateslerinin piyasaya çıkabileceğini söyledi.

.

BAKAN PAKDEMİRLİ: YARINLARA YÖNELİK SARI-LACİVERT, SARI-KIRMIZI TARAFTAR PATATESLERİNİN PİYASAYA ÇIKABİLİR
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yarınlara yönelik sarı-lacivert, sarı-kırmızı taraftar patateslerinin piyasaya çıkabileceğini söyledi. Pakdemirli, Yeşilgölcük Beldesi Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışının ardından Niğde'de yerli tohum çalışmalarının yürütüldüğü Patates Araştırma Enstitüsü'nü ziyaret ederek çalışmalar hakkında Enstitü Müdürü Uğur Pırlak'tan brifing aldı. 
 
Türkiye'nin tohumda kendi kendine yeterliliği sağlamak durumunda olduğunu ifade eden Pakdemirli, "Burada patateste çok önemli bir yeniliğe bugün itibariyle imza atmış bulunuyoruz.
 
Bölgede bazı yasaklı, ekemediğimiz alanlar bulunuyor. Bölgede siğil gibi hastalıklar da var. Bu hastalıklardan tamamen arı, çok yakın zamanda piyasaya çıkacak yerli patates çeşitlerimiz de var. Bunlar Türkiye'nin toplam üretimini artıracak girişimlerdir." dedi. 
 
Pakdemirli, renkli patates ciplerinin üretildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bugün aynı zamanda renkli patateslerimizi de gördük. Artık yarınlara yönelik sarı-lacivert, sarı-kırmızı taraftar patateslerimiz de piyasaya çıkabilecek.
 
Çeşitli renklerde patateslerimizi gördük. Türkiye patateste tabi ki önemli bir ülke. 4-4,5 milyon ton üretimi ve tüketimiyle dünyada bir çok zamanda ilk 10'a giren bir ülke. Dünyada ortalama 35 kilogram patates tüketilirken Türkiye'de aşağı yukarı 50 kilogram patates tüketiliyor. Bu anlamda da patates tüketen bir ülke olarak kendi tohumumuza sahip olursak, yurt dışına tohumla ilgili paraları da göndermemiş olacağız. Katma değer, yerli ve milli olarak cebimizde kalmış olacak."
loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE