Emniyetten uyarı!

08-01-2020

.

Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, kış ayın nedeniyle vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat edebilmeleri için sürücülere önemli uyarılarda bulundular.

Cebeloğlu; “ Ekiplerimiz Kış mevsimi süresince trafik güvenliğinin sağlanması, kazaların önlenmesi, vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat edebilmeleri, can ve mal güvenliklerinin korunması ve trafik akışının kesintisiz olarak sürdürülebilmesi amacıyla: 1 Aralık 2019 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında kış lastiğinin kullanılması zorunlu hale getirildiğinden Niğde’nin giriş ve çıkışlarında denetimler yaparak, sürücülerin araçlarında kış lastiği olup olmadığı, emniyet kemerlerinin takılı olup olmadığının tespitini yapıp vatandaşların yola çıkmadan önce mutlaka yol hazırlığı yapmaları, hava ve yol durumu hakkında bilgi edinmeleri mecbur kalmadıkça kötü hava şartlarında özel araçlarıyla seyahat yapmamaları, uykusuz veya yorgun araç kullanmamaları tavsiye edip sürücülere hayati önem taşıyan bilgiler veriyorlar” dedi.

İl Emniyet Müdürü Cebeloğlu, “ Yağışlı havalarda güvenli yolculuk için sürücüleri uyararak, Yağışlı havada lastiklerin tutunma özelliği azalıp fren mesafesi uzayacağından hız düşürülmeli ve takip mesafesi uzun tutulmalıdır. Su birikintilerine girildiğinde direksiyon sıkıca ve düz tutulmalıdır. Hız düşürmek için ayak gazdan çekilmeli, kaymayı başlatabilecek manevra ve frenden kaçınılmalıdır. Su dolu derin çukurlara girilmesi halinde fren balataları ıslandığı için tutunma özelliği azalar. Bunun için fren pedalına kısa bir süre hafifçe basılarak balataların kuruması sağlanmalıdır. Islak yada su birikintisi olan yollarda sürücü tarafındaki cam bir iki parmaktan fazla açılmamalıdır. Gaz ve debriyaj pedallarına tam bir hakimiyet kurabilmek için ayakkabı tabanı ve pedal lastikler temizlenmelidir. Viraj içinde veya kavşaklarda dönüş yaparken gereğinden fazla gaza basılmamalı veya fren yapılmalıdır." ifadelerine yer verdi.

loading...
Etiketler : Emniyetten - uyarı! -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE