İRANLI TÜRK TAKIMI’NDAN BARIŞ PINARI’NA DESTEK!

.

Türkiye'nin 9 Ekimde Fırat'ın doğusuna yaptığı ''BARIŞ PINARI HAREKÂTI'' neredeyse bütün dünya ülkeleri tarafından endişeyle karşılanmış, Türkiye'nin ülke sınırlarını güvenli hale getirme gibi haklı bir girişimi tüm dünya tarafından hata, zulüm, işgal vs. olarak görülmüştü. Sahne Türkiye açısından bu kadar loşken gözlerimiz; “yok mu haklı davamızda yanımızda olan?” diye etrafımıza çevrilmişti. Komşumuz İran’ın operasyona ilişkin yaklaşımı merak konusuydu. Gözler açıklamalarıyla, tavrıyla, siyasetiyle bizi çoğu zaman hayal kırıklığına uğratan İran'a yönelmişti. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ilk açıklaması Türkiye’nin sınırlarıyla ilgili endişelerinde haklı olduğu fakat bu endişelerin giderilmesi için daha doğru bir yolun bulunması gerektiği yönündeydi. Yani teröristlerle masaya oturulması gibi bir yolu işaret ediyordu. Ruhani'nin ardından İran'ın muteber ilim adamlarının tamamına yakını Barış Pınarı harekâtıyla ilgili olumsuz açıklamalarda bulundu. Yine bu açıklamaların çoğu Türkiye'ye ağır eleştiriler ve kısmi tehditlerle doluydu. Türkiye dünyaya rağmen böyle bir operasyon gerçekleştirken komşusu İran'da durum pek de iç açıcı değildi. İran’da operasyon karşıtı blok safları sıklaştırırken az da olsa içimizi rahatlatan gelişmeler yaşanmaya başladı. Mesela İran Meclisi Doğu Azerbaycan Eyaleti Milletvekili Muhammed Hasan Nejad. İran meclisinde yükselen PYD-YPG güzellemelerine daha fazla dayanamayan vekil ''Biz düne kadar onlara ABD’nin desteklediği teröristlerdir, askerlerimizi şehit ediyorlar diyorduk bugün ne oldu da bu teröristler için üzülür olduk?'' şeklindeki çıkışıyla ülkesinde yaşanan kafa karışıklığını gözler önüne seriyordu.

İran'da bu olaylar gerçekleşirken bağımsız kaynaklara göre %25-30, Azeriler tarafından %60-70 olarak ifade edilen Türk nüfus yaşananlara kayıtsız kalmadı. Sosyal medya platformları İran türkleri tarafından paylaşılan türk bayrakları, istiklal marşları, milli formalarla dolmaya başladı. Bu yoğunluk ciddi bir seviyeye ulaştığında devlet kademelerinde de hareketlenmeler başladı. Tam da bugünlerde İran'ın ''TRAKTÖR'' isimli takımının oyuncularından ''Mehdi Bebri'' instagram hesabında bir hikâye paylaştı. Görselde şerefli türk askerleri ve aziz bayrağımız vardı. Bu paylaşımın bedeli Bebri için İran Futbol Federasyonu tarafından verilen ''sahalardan men'' cezası oldu.  Ceza İran Futbol Federasyonu'nun ''Traktör futbol takımı oyuncusu Mehdi Bebri sportmenlik dışı davranışta bulunması nedeniyle geçici olarak sahalardan uzaklaştırılmıştır'' ifadeleriyle ilan edildi. Bunun üzerine Türk futbolcuya sadece İran'dan değil Türkiye ve Azerbaycan'dan da destek yağmaya başladı. TRAKTÖR takımı oyuncusuna sahip çıkarak ''Tüm gücümüzle ve taraftarlarımızın desteğiyle futbolcularımızın arkasındayız'' şeklinde bir açıklama yaptı. İran'da durum daha karmaşık bir yere doğru giderken Türkiye önce ABD ardındanda Rusya ile yaptığı görüşmelerin sonucunda harekâtı teröristler bölgeyi boşaltana kadar durdurdu. Aradan geçen 3 haftanın ardından İran Türklerinden gelen destek mesajları durmak bilmiyor.

1 Kasım günü Tebriz Sahand Stadı'nda Traktör-İstiklal maçı öncesinde İran'ın dört bir tarafından gelen taraftarlar toplanarak Türkiye'ye destek vermek amacıyla Asker selamı verdi, Türk bayraklarıyla pozlar verdi ve sloganlar attı. Maç başladığındaysa Türkiye için 80.000 kişi tarafından yapılan tezahüratlar sahayı ve İran'ı inletiyordu… Traktör takımı yine harikaydı. Taraftarlar, tezahüratlar, yüzlerdeki samimiyet ve İran harikaydı…

Teşekkürler Traktör.

*Traktör İran'da Türkleri ifade eden bir takım haline gelmiş tribünleri yerinden oynatan güçlü taraftar kitlesiyle sıkça adından söz ettiren bir takımdır.

Not: Traktör takımı sahadan mağlubiyetle ayrılsa da gönüllerimizdeki galibiyeti sonsuza kadar yerini muhafaza edecektir.

03-11-2019 15:58
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • suretihak tarafından 2019-11-04 6:32:18 tarihinde yazıldı.
    iran işine gelmeyen her durumda türkiyeyi yalnız bıraktı ve bırakmaya da devam edecek

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE