KALPLERİN FETHİ
Muhammed Safa Ulusoy
.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in yüce dinimiz İslam’ı tebliğ etmeye başladığı ilk gün İslam’ın da fetihlerine başladığı gündür diyebiliriz. Çünkü peygamber efendimiz (s.a.v) Hira mağarasından korku ve endişe içerisinde evine döndüğü zaman Hz. Hatice annemiz onu karşılamış, teskin etmiş ve bütün samimiyetiyle ona destek olmuştur. Efendimiz durumu Hz. Hatice validemize anlattığında ise Hz. Hatice hiç tereddüt etmeden efendimizin çağrısına uymuş ve Müslüman olmuştur. Peygamber efendimiz tebliğinin ilk gününde eşinin gönlünü İslam adına fethederek bu kutlu fütuhat dönemini başlatmıştır. İslam’ın doğuşundan günümüze kadar geçen sürede İslam adına yapılmış fetihler hep iki yönlü olmuştur. Bunlardan ilki, toprak fethi yani coğrafi fetih ikincisi ise kalplerin fethi yani gönül coğrafyasının fethidir.
Yüce Rabbimizin Kur’an-ı Kerim’inde  “Mühürlenen kalpler” (el-Bakara, 7.), “Hastalıklı kalpler” (el-Bakara, 10.), “Katılaşmış kalpler” (el-Bakara, 74.) “Allah korkusundan titreyen” (el-Hac, 35.) gibi ayetlerle kalbi merkeze alarak biz kullarına uyarılarda bulunması kalbin ehemmiyetini gözler önüne sermektedir.
İnsan için iyiliğe ya da kötülüğe giden yol evvela kalpte başlar. Yürüme kararı alınan yer hiç şüphesiz kalptir.
“Kalpte olanlar, Allâh’a gizli değildir.” (Hud, 5.) ayeti de kalbini, niyetlerini saklama kabı gibi kullanmaya çalışanlara rabbimizden bir ihtardır.
Bu noktada kalbin önemine binaen Nu’man b. Beşir’in rivayet ettiği
“Dikkat edin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki, o iyi/doğru/düzgün olursa bütün vücut iyi/doğru/düzgün olur; o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.” ( Buharî, İman, 39) hadis-i şerifi çok önemlidir.
Kalbin önemi İslam âleminde gayet iyi anlaşılmış, âlimlerin bu konuda müstakil eserler kaleme almalarına, gönül erbaplarının kalbi merkezileştirmesine, ozanların ve şairlerin sözü önce kalpten başlatmasına vesile olmuştur. Öyle ki Türk edebiyatının en büyük şairlerinden biri olan Yunus Emre;
“ Yunus Emre der hoca 
İstersen bin var hacca 
Hepisinden iyice 
Bir gönüle girmektir “
Diyerek bir gönle girmeyi, gönülsüz Kâbe’ye girmekten daha doğru görmüştür.
Kalplerin fethinin, coğrafi fetihler kadar önemli olduğunu yine Efendimiz (s.a.v)‘in Mekke’nin fethinden sonra haklarında verilecek kararı beklemek üzere Mescid-i Haram’a doluşan Kureyşlilere hitaben söylediği şu sözlerden gayet iyi bir şekilde anlayabiliyoruz;
“Kardeşim Yusuf’un kardeşlerine dediği gibi: ‘Bugün sizi kınamak yok, Allah sizi affetsin! O, merhametlilerin en merhametlisidir’ (Yûsuf 12/92) diyorum. Hadi gidiniz! Hepiniz serbestsiniz!”.
Peygamber efendimizin hadis-i şerifine nail olabilme aşkıyla yanıp tutuşan Fatih Sultan Mehmet ise İstanbul’u toprak olarak fethettiğinde peygamberine layık bir ümmet olarak, tedirgin olan halkın gönül coğrafyasını fethetme adına şunları söylemiştir:
“Müsterih olunuz. Ben Sultan Mehmet; hepinize söylüyorum ki, bu andan itibaren ne hürriyetleriniz, ne de hayatlarınız hakkında gazâp-ı şahânemden korkmayınız. Kimsenin malı yağma edilmeyecektir. Kimseye zulüm yapılmayacaktır. Hiç kimse dini inanışlarından dolayı cezalandırılmayacaktır.”
Şanlı medeniyetimizin her ferdinin, coğrafi fetihlerin yanında gönülleri de fethetme gayreti ile yaşamaya çalışması, cennet vatanımızı çeşitli din, dil, ırk ve kültürlerin rahatça yaşayabileceği bir cennet bahçesine dönüştürmüştür.
Bugün bizler belki Fatih Sultan Mehmet Han olup İstanbul’u fethedemeyiz ama kendimiz olup, İslam’la yoğrulup gönüller fethedebiliriz.
Topraklar fethedecek kadar kudretli olamayabiliriz ama gönül fethedecek kadar şefkatli olabiliriz.
Çünkü ümmeti olmakla iftihar ettiğimiz Peygamber efendimizin, kuşu ölen küçücük bir çocuğa dahi taziyede bulunması bu şefkat deryasının derinliğini ve güzelliğini bir kez daha bizlere hatırlatmaktadır.
Kalpleri fethetmenin yolu, her şeyden önce gönlümüzde bu yola çıkmaya karar vermemizle başlıyor. Şimdi herkes hayatın bütün yoğunluğundan, yoruculuğundan ve aldatıcılığından bir anlığına sıyrılıp kalbine şu soru sorsun;
Gönül fethine var mıyım?

 

Muhammed Safa Ulusoy

05-05-2018 14:39
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE