Milletvekili Gültekin Ülkemizin Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Verdi

14-04-2020

.

T.B.M.M. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi ve AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin,  ülkemizdeki sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Sağlıkta Reformun Etkilerinin Bir Kez Daha Net Şekilde Görüldüğünü Söyleyen Gültekin; “Ülkemiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde, sağlık alanında gerçekleştirdiği devrim niteliğindeki reformlar sayesinde, vatandaşlarımıza sunulan sağlık hizmetini en üst seviyelere çıkarmış, gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmaları ve yatırımlar neticesinde bugün birçok Avrupa ülkesinden daha ileri seviyeye ulaşmıştır. Koğuş sistemi hastane odalarından tek kişilik, içinde bütün ihtiyaçların bulunduğu oda sistemine geçilmesi, yoğun bakım kalite ve sayısının arttırılması, yeni hastaneler ve özellikle şehir hastanelerinin yapımı vatandaşımıza verdiğimiz değerin göstergesidir’’dedi.

Ülkemizin ve Sağlık Sistemimizin Kıymetini Bilmeliyiz Diyen Gültekin;

‘’18 yıldır Sağlıkta ve sosyal Güvenlik alanında uygulanan köklü reformlar, bugün, iç ihtiyacımızın üstünde bir hizmet potansiyeline sahip olmamıza, ayrıca İtalya ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkeye de tıbbi malzeme desteği vermemize imkân sağlamış durumdadır. Ülkemizde salgın başlamadan önce gerekli tedbirler alınmış, şu ana kadar da pozitif tespit edilen her hastamız yaşına veya medikal geçmişine göre ayırt edilmeksizin aynı özenle hızlıca tedavi sürecine başlanmıştır. Daha düne kadar sağlık sistemleri muhteşem diye nitelendirilen gelişmiş devletler bugün yeterli tıbbı malzeme, koruyucu ürün, yoğun bakım yatağı ve solunum cihazları olmadığı için belli yaş üstü vatandaşlarını gözden çıkarıyor, açıkça bilerek ölüme terk ediyor. Avrupa ülkeleri yaşlıları ölüme terk ederken, Türkiye tek bir ferdini dahi kaybetmemek için seferber olmuş durumdadır.  Ülkemizin dört bir yanından taburcu olan yaşlılarımızın hastane çalışanları tarafından alkışlarla taburcu edilişini ekranlarda izlemekteyiz. Daha 2 gün önce 93 yaşındaki amcamız ve 91 yaşındaki teyzemiz tedavileri tamamlanarak evlerine uğurlandı. Ayrıca huzur evlerimizde sürekli sağlık personeli bulunmaktadır. Yine 80 yaş üstü vatandaşlarımız için periyodik takip sistemi devreye alınmıştır. Bu süreçte yaşlılarımıza verdiğimiz değeri anlatmak adına 65 yaş üstü vatandaşlarımızın maaş ve temel gıda başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarını kapılarına kadar giderek görevli ekiplerimizin karşıladığını belirtmek istiyorum. Bütün bunlar bir araya getirildiğinde, devletimizin, milletimize, sağlığa ve sağlık personelimize verdiği değer net olarak ortaya çıkmaktadır’’ dedi.

Ülkemizin yatak kapasitesinin Avrupa’dan daha iyi durumda olduğunu belirten Gültekin;‘’Ülkemiz; 40 bin yoğun bakım yatağı ve 100 bine yakın tek kişilik nitelikli ve ihtiyaç halinde yoğun bakım yatağına dönüşebilecek alt yapıya sahip hasta odalarıyla, her türlü özelliği bünyesinde barındıran şehir hastaneleri ve 1 milyon 125 bin sağlık personeli ile vatandaşımızın 24 saat hizmetindedir. Dün açıklanan, vaka sayımız 61 bin 49 olmasına rağmen yoğun bakım doluluk oranımız diğer hastalarımızda dâhil yüzde 60 seviyesindedir. Ülkemiz, yoğun bakım kapasitesi dünyada en yüksek ülkelerden biri olmasının yanı sıra yoğun bakım hasta yatağı üretiminde de dünya genelinde ciddi bir konumda söz sahibidir.

Yaşanan süreçte, Sağlık personellerimizin bütün tıbbi malzeme ve koruyucu malzemeleri fazlası ile temin edilerek hastanelerimize ulaştırılmakta, diğer ihtiyaçları da devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca her bir vatandaşımıza da ücretsiz maske devletimiz tarafından PTT aracılığıyla dağıtılmaktadır. Yine Türk Eczacılar Birliğimiz ile Sağlık Bakanlığımızın yapmış olduğu anlaşma neticesinde koruyucu maskeler eczanelerde de ücretsiz olarak şifre karşılığında vatandaşlarımıza ulaştırılmaya başlanacaktır.

Ülkemizde uygulanan ve dünyaya örnek olan sağlık sistemi sayesinde parası olan ya da olmayan her bir vatandaşımız, en üst sağlık hizmetine çok rahat bir şekilde ulaşmaya başlamıştır. Hamdolsun ki maskeden tanı kitine, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici birçok ilaca kadar ihtiyaçlarımızı ülke olarak kendimiz karşılayabiliyoruz. Bunun yanı sıra İtalya ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkeye de tıbbi malzeme desteği yapmaktayız’’ dedi.

AK Parti ile Sağlığın ve sosyal güvenliğin çehresinin değiştiğini vurgulayan Gültekin;

‘’AK Parti olarak, ‘’ İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’’ ilkesi ile hareket ederek 2002 bütçesinde sağlığa ayrılan 13,5 Milyar TL’yi, 2020 yılı bütçesinde yaklaşık 14 kat arttırarak 188, 6 Milyar TL’ye ulaştırdık.

Türkiye olarak hem hazırlık, hem tıbbi malzeme, hem de salgınla mücadele konusunda örnek bir süreç yönetiyoruz. 2002’deki sağlık sistemi ile bugünkü sağlık sistemimiz arasında kıyaslamayacak kadar büyük farklar mevcut. Dün şehir hastanelerine karşı çıkanlar bugün sayıları neden bu kadar az diye şikâyet etmekte. Bugün yardım alan değil, bütün dünyaya yardım eden bir Türkiye mevcut. Harikulade siyasi bir öngörüyle sağlık reformlarının uygulanması, yoğun bakım sayılarının arttırılması ve şehir hastanelerinin yapılması konusunda kararlı bir şekilde taviz vermeden devam eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a tüm milletimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Muhalefet dün şehir hastanelerini eleştirirken, bugün ne bu kadar az yaptınız diye sorgulamaya başlamış durumda. Keşke zamanında engel değil destek olsaydınız da bugün her şehrimizde vatandaşımızın hizmetinde bir Şehir Hastanemiz olsaydı. Maalesef millete hizmet etme derdi olmayanların, ülkesi adına da öngörüleri olmuyor.

Ayrıca sürecin en başından itibaren tüm risklere rağmen mesai mefhumu gözetmeksizin fedakârca çalışan başta Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA olmak üzere doktorlarımıza, hemşirelerimize ve tüm sağlık personellerimize, ilaç temini ve sağlık danışmanlığı yapan bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyor, bu salgında hayatını kaybeden kahraman sağlık çalışanlarımıza, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; hastalarımıza acil şifalar diliyorum’’ dedi.

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE