MÜSİAD NİĞDE’den SILA-İ RAHİM BAHÇELERİ

26-06-2019
.

.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Niğde Başkanı Mücahit UMUCU, yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin ve mali imkanlarının ülkemize kazandırılması konusunda yazılı bir değerlendirmede bulundu. 
 
UMUCU açıklamasında şunları kaydetti:
 
Bilindiği gibi sadece Batı Avrupa ülkelerinde 4 milyon, Körfez’de ise 200 bin Türk vatandaşının yaşadığını, ayrıca kısa ve orta vadede yurtışında çalışan hemşehrilerimizi göz önüne aldığımızda ne denli büyük bir potansiyel olduğunu görebiliyoruz.
Birçok ilimiz gurbetçileriyle ilişkilerini sıkı tutarak birarada gelişirken, maalesef bu durumun memleketimizde böyle olmadığını gözlemlemekteyiz. Kısa vadeli ve oransız fayda metodlarımızın aramızdaki bağları zayıflaması ve hemşehrilerimizin mensubiyet duygularını kaybetmesine sebebiyet vermesi bugünkü sonucu doğurmuştur. 
 Konut kredisi faizlerinin yükselmesiyle durgunluk dönemine giren gayrimenkul sektörü, yurtdışında çalışan ve döviz kazanan gurbetçi Türk vatandaşlara Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapması için büyük avantaj sağlıyor. Yurt dışında yaşayan Türklerin, Türkiye’de tatil dönemlerini en çok geçirdikleri yaz aylarında ise ciddi bir artış gözlemliyoruz. Gayrimenkul, her zaman iyi bir yatırım aracı olmuştur. Kısa süreli de olsa ülkemizde vakit geçirdikleri süre içerisinde kendi evlerinde konaklamak, vakitlerini geçirmek gurbetçilerimizin rahat etmesini sağlayacağı gibi ülkelerine dönüşleri için ise ciddi bir ön yatırım başlangıcı olacaktır.
 
Bunların yanı sıra yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin yaz aylarında memleketlerinde daha fazla vakit geçirebilmeleri için her belde ve ilçemizin yerel yönetimlerinin destek ve teşviki ile ata yurtlarına eğilmeleri maksadıyla “sıla-i rahim bahçeleri”, “çok katılımlı kamu alanları inşası”, “burada dikili ağacın var” kapsamında başlatılacak faaliyetler güçlendirilecek bağlarda çarpan kuvveti sağlayacaktır.
 Yine yerel yönetimlerin gerek arsa, arazi ve toprak edindirmede ve gerekse de bunların bitkilendirilmesi, ağaçlandırılması, imar ve inşasında  atacağı ciddi adımlar ile gurbette hasret kalınan bağ, bahçe ve meskenleri, memleketlerine döndüklerinde kendilerini hazır halde bekleyecektir. Bu hizmetlerin altyapısında mirav, bahçevan, ziraatçi meslek grupları da mesai ve hakkaniyet ölçüleri üzerinden istihdam edilebilmesinin önü açılacaktır. 
Bu faaliyetlerin yürütülmesinde en dikkat edilecek husus ise gerek yurtiçi gerek yurtdışı o belde gurbetçi halkının, fiziki, kültürel ve sosyolojik yaşama hassasiyetlerinin göz önüne alınması ve ilerleyen dönemlerde ortaya çıkan bu kucaklaşmalar ile memleketine maddi manevi ölçülerde kazandıracaklarının da baştan planlanmasıdır. 
loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE