Niğde Valiliğinden Açıklama

28-11-2019

.

 
İçişleri Bakanlığının 81 ile gönderdiği yazıda, kış ayı için alınacak tedbirlerin uygulanması istendi.
Niğde Valiliğinde bunun üzerine bir toplantı yapıldı ve tedbirler konusunda şu açıklamalarda bulunuldu:  ''2019-2020 Yılı Kış Tedbirleri Toplantısı Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek Başkanlığında Yapıldı
 
İçişleri Bakanlığının 18.11.2019 tarihli genelgesi kapsamında, Niğde merkez, ilçe ve köylerinde kış mevsimi süresince olumsuz hava şartlarıyla (kar yağışı, buzlanma, sis, heyelan vb.) mücadelede alınacak tedbirlerle ilgili konular görüşülmek üzere Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek başkanlığında ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı ile 2019- 2020 yılı kış tedbirleri toplantısı yapıldı.
 
Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek’in başkanlığında Niğde Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Kaymakamlar ile ilgili kurum müdür ve temsilcileri katıldı.  
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek, ilimizin kış mevsimine hazırlıklı olarak girmesi için her kurumun üzerine düşen görevi titizlikle yapmasını istedi.
 
Kış aylarında, olumsuz hava koşullarından kaynaklı ulaşım ve eğitimde yaşanabilecek aksaklıklara değinen Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek,” bu aksaklıkların önüne geçmek için alınacak tedbirlerin, öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması ve eğitim hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için oldukça önemli olduğunu kaydetti.
 
Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek’in konuşmasının ardından kış ayları süresince günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek hava koşullarında, şehirlerarası, şehir içi ve köy yollarının trafiğe açık bulundurulması ve güvenli trafik akışının sağlanması için,  ilgili kurumların alacağı tedbir, görev ve sorumluluklar belirlenerek alınacak tedbirler görüşülerek karara bağlandı.
 
Toplantıda alınan kararlara göre;
 
İlimizde kış mevsiminde karayolu ulaşımında yaşanacak  hava ve yol koşulları dikkate alınacak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması ile huzur ve güven içerisinde seyahat edebilmelerini temin edebilmek amacı ile aşağıdaki tedbirlerin ilgili kurum ve kuruluşlarca yerine getirilmesi sağlanacaktır.
 
            1) İllerde valilerin, İlçelerde Kaymakamların başkanlığında, trafikle ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla kış mevsimi süresince alınması gereken tedbirler planlanarak uygulamaya konulacaktır.
 
2) Birden fazla ilin sorumluluğunda olan Nevşehir-Kayseri-Adana-Konya-Aksaray karayolu güzergâhları ve geçitlerinde; Yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında koordinasyon Valilikler kanalıyla sağlanacak (Bakanlığa bilgi verilecek), karayolu elverişli hale gelinceye kadar bu güzergahları kullanacak olan taşıtlar uygun yerlerde (Konaklama tesisleri, bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri, kamu kurum ve kuruluşlara ait tesisler vb.) bekletilecek, bu süre içerisinde otobüslerin terminallerden çıkış yapmalarına izin verilmeyecek, Ayrıca KARAYOLLARI 64. ŞUBE ŞEFLİĞİ, İL ÖZEL İDARESİ ve BELEDİYELERİMİZ kendi görev alanlarına giren konularda gerekli ilave tedbirler alınarak uygulamaya koyacaklardır.
 
4) Karayollarında şiddetli hava akımına bağlı sis, kar sürgünü, gizli buzlanma vb. olumsuzlukların yaşandığı karayolu kesimlerine gelinmeden önce, özellikle yüksek ve ağır taşıt sürücüleri durdurularak, megafonla veya led ekranlı panel cihazı bulunan EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE ait ekip otolarıyla, otoyollarda ise OTOYOL BAKIM VE İŞLETME ŞEFLİĞİ tarafından büyük led ekranlı panel cihazlar tarafından;  ‘görüş mesafesinin azaldığı, takip mesafesini artırmaları, şerit izleme kurallarına uymaları, sis farlarını kullanmaları, yavaş ve dikkatli seyretmeleri, gündüzleri de yakını gösteren ışıklarını yakmaları’  konusunda uyarılacaktır.
 
5) Köprü ve yol eğiminin farklılaştığı yol kesimleri ile yağmur ve kar sularını karayolundan hızla tahliye etmek amacıyla yapılan ve ‘sanat yapıları’ olarak adlandırılan menfez, mazgal, rögarların kapanma olasılığı olan yerler BELEDİYE BAŞKANLIĞI,  KARAYOLLARI 64. ŞUBE ŞEFLİĞİ, OTOYOL BAKIM VE İŞLETME ŞEFLİĞİ, İL ÖZEL İDARESİ, İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ tarafından önceden tespit edilerek alınacak tedbirler planlanarak uygulamaya konulacaktır.
 
6) Ağır tonajlı taşıtlarda, yük üzerine branda gibi gereçlerle kapatmayan sürücüler hakkında karayolları trafik kanununun 65 inci maddesi ile karayolları trafik yönetmeliğinin 128 inci ve devamı maddeleri gereğince İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ve İL JANDARMA KOMUTANLIĞI tarafından yasal işlem uygulanacaktır. Ayrıca KARAYOLLARININ bu konuda gerek otoyol olsun ve gerekse diğer bağlı yollarında kamera ile tespitleri var ise işlem yapılmak üzere İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ veya İL JANDARMA KOMUTANLIĞI’ na gönderileceklerdir.
 
7) Karayolu üzerindeki dinlenme tesis işletmecileri/yöneticileri ile koordinasyon kurularak tesiste bulunan iletişim araçları vasıtasıyla sürücülerin; hava, yol ve trafik şartları konusunda bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Bu koordinasyon ve bilgilendirmenin karayollarının bakım ve işletiminden sorumlu KARAYOLLARI 64. ŞUBE ŞEFLİĞİ ile OTOYOL BAKIM VE İŞLETME ŞEFLİĞİ tarafından yerine getirilecektir.
 
8) Yerleşim yeri dışındaki karayollarında mahsur kalan sürücü ve yolcuların mağduriyet yaşamamaları amacıyla, yerel yönetimlerce imkanlar dahilinde her türlü yardımın ulaştırılması, gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşlarımıza ait tesislerden istifade etmeleri sağlanacaktır.    Bölgemiz dahilinde konu ile ilgili olarak KARAYOLLARI 64. ŞUBE ŞEFLİĞİ, OTOYOL BAKIM VE İŞLETME ŞEFLİĞİ ile İL ÖZEL İDARESİ tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.
 
9) 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ‘Kış lastiği kullanma zorunluluğu’ başlıklı 65/A maddesi eklenmiş olup, idari para cezaları bu maddeye göre düzenlenecek, terminal/otogar giriş ve çıkışları başta olmak üzere, mevzuatta belirtilen ve Valiliklerce karar alınan araçlar, yapılan tüm kontrollerde ‘KIŞ ASTİĞİ’ bakımından da denetlenecektir.
 
İl sınırları içerisinde yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği uygulanması zorunlu kılınmıştır. Ek olarak basın yayın kuruluşları tarafından kış lastiği ile ilgili basın bültenin ilimiz dahilinde duyurulması İL BASIN ve HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ tarafından sağlanacaktır.
 
10) Yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ, heyelan nedeniyle yolun trafiğe kapandığı durumlarda; İl ve İlçe merkezleri ile dinlenme tesislerinde bulunan taşıtların karayollarına çıkışlarına müsaade edilmeyecek, karayolu trafiğe açılıncaya kadar, araçlar uygun yerlerde (konaklama tesisleri, bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesisler vb.) bekletilecektir.
 
Konunun takibini İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, İL JANDARMA KOMUTANLIĞI ile KARAYOLLARI 64.ŞUBE ŞEFLİĞİ, OTOYOL BAKIM VE İŞLETME ŞEFLİĞİ, İL ÖZEL İDARESİ tarafından yerine getirilecektir.
 
11) Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımada kullanılan taşıtlarda, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacaktır. Konunun takibini İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ve İL JANDARMA KOMUTANLIĞI yapacaktır.
 
12) Okul servis araçları gibi özellikli taşıma araçları daha dikkatli kontrol edilerek Okul Servis Araçları Yönetmeliği hükümlerine uygunluğu yönünden de denetlenecektir. Konunun İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ve İL JANDARMA KOMUTANLIĞI tarafından takip edilecektir.
 
13)Trafik yoğunluğu artan yol kesimlerinde gerek görülmesi halinde trafik akımı normale dönünceye kadar ağır tonajlı araçlar (çekici, kamyon ve tanker gibi) uygun yerlerde bekletilecektir.
 
14) Çekme-kurtarma ve zincir uygulaması gibi özel beceri ve alet gerektiren servis hizmetlerini veren kişi ve kurumların telefon ve adreslerinin güncellenerek, telsiz nöbetçilerinde kolay erişilebilir yerde bulundurulacak, bu yönde bir talep olması halinde vatandaşa yardımcı olunacaktır.
 
15) Sis, buzlanma vb. kaza riskinin yoğunlaştığı hava ve yol koşullarında, ivedilikle müdahale edilmesi ve karayolunun trafiğe derhal açılması amacıyla, kurtarıcı/çekicilerin güzergahta uygun yerde hazır bulundurulması sağlanacaktır. Konunun takibini KARAYOLLARI 64.ŞUBE ŞEFLİĞİ ile OTOYOL BAKIM ve İŞLETME ŞEFLİĞİ yapacaktır.
 
YERLEŞİM YERLERİNDE ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİ
 
Özellikle kış ve kötü hava/yol koşullarında trafik akım yoğunluğu ve tıkanmaların önüne geçe bilmek  ve toplu taşımayı özendirmek amacıyla, mahalli medya organları ile işbirliği sağlanarak halkın toplu taşıma vasıtalarından yararlanmaları tavsiye edilecektir. Konunun takibini İL BASIN ve HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ yapacaktır.
 
2) Belediyelerin kar yağışı ve küreme sırasında, cadde ve sokakların kaldırım kenarlarına sürülen karların kısa zamanda alınmaması sonucu, yol üzeri park disiplininin bozulması, akan trafiğin kullandığı şeritlerin işgal edilmesi gibi olumsuzluklar ortaya çıkabileceği değerlendirildiğinde; bu olumsuzlukların önlenmesi amacıyla kar yığın ve kümelerinin derhal kaldırılması sağlanacaktır. Bu sayede gündüz hava sıcaklığının artması nedeniyle eriyen karların yol yüzeyinde kalması ve akşam saatlerinde buzlanmaya dönüşerek, karayolu güvenliğinin olumsuz etkilenmesinin önlenmesi, konunun takibinin BELEDİYE BAŞKANLIĞI tarafından yapılması, gerektiğinde ihtiyaç olması halinde KARAYOLLARI 64. ŞUBE ŞEFLİĞİ ile irtibat kurulacaktır.
 
3)Taşıt ve yaya trafiğinin, yol/kaldırım yüzeyinde oluşabilecek buzlanmadan olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla, hedef cadde ve sokaklarda ‘Tuz Varili’ uygulaması yapılması, vatandaşın bu konuda sorumluluk almasının sağlanması, ayrıca muhtarların ve çevre esnafının bilgilendirilmesi ile tuz uygulaması tedbirinin sürdürülebilir olması da sağlanması, konunun takibinin BELEDİYE BAŞKANLIĞI tarafından yapılacaktır.
 
4)Tuzlama ve küreme işlemleri trafiğin yoğun olduğu saatler dışında yapılarak, karayolunun ulaşıma hazır hale getirilmesi sağlanacak, konunun takibi BELEDİYE BAŞKANLIĞI tarafından yapılacaktır.
 
5) Şehir içerisinde bulunan kanalların aşırı yağış olması halinde DSİ 45.ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.
 
YERLEŞİM YERİ DIŞINDA ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİ
 
1) Arıza, trafik kazası, hava muhalefeti gibi nedenlerle trafik akışının sağlanamadığı durumlarda yolun tamamen trafiğe kapanmaması amacıyla gerekli tedbirler ivedilikle alınması, acil müdahale taşıtları ve karayolu ekiplerinin, kurtarma ve yardım yapmasına engel olmayacak şekilde taşıtların karayolunda beklemelerine özen gösterilmesi, emniyet şeritleri ile banketlerin açık tutulması sağlanacak, konunun takibini İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, İL JANDARMA KOMUTANLIĞI ve KARAYOLLARI 64. ŞUBE ŞEFLİĞİ, OTOYOL BAKIM VE İŞLETME ŞEFLİĞİ, İL ÖZEL İDARESİ, İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ yapacaktır.
 
2) Sürücüler buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafesinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı kesimlerden önce hava, yol ve çevresi hakkında bilgilendirilecek, hatalı geçme/sollama ve şerit kullanma ile takip mesafesi konusunda uyarılması, zincir takılması gerektiğinde zincir taktırılması, gerekiyorsa taşıtlar trafik ekibi öncülüğünde ve kontrolünde konvoy haline getirilmesi, konunun takibini İL BASIN ve HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ, İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ve İL JANDARMA KOMUTANLIĞI yapacaktır.
 
 3) Karayolları ekiplerinin trafik zabıtası ile işbirliği içerisinde çalışması amacıyla gerekli tedbirler alınması, trafik kazalarına ve karayolundaki olumsuzluklara birlikte müdahale edilebilmesi için uygun yerlerde bulunmalarının sağlanması, konunun İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, İL JANDARMA KOMUTANLIĞI ve KARAYOLLARI 64. ŞUBE ŞEFLİĞİ, OTOYOL BAKIM VE İŞLETME ŞEFLİĞİ ile İL ÖZEL İDARESİ  tarafından takip edilecektir.
 
TERMİNAL/OTOGARLARDA ALINACAK TEDBİRLER
 
Otobüslerde sürücü, yardımcı personel ve yolcuların emniyet kemeri kullanımına yönelik denetim ve bilgilendirme faaliyetleri yoğunlaştırılacak, şoför ve yolcuların emniyet kemeri takma zorunluluğu anons edilerek hatırlatılacak ve farkındalık oluşturulacaktır.
 
Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların tamamlamadan çıkışma izin verilmeyecektir. Otobüslere yönelik bu tür denetimlerin terminaller, dinlenme tesisleri, mola yerleri gibi, taşıtların durduğu noktalarda yapılmasına özen gösterilecektir.
 
Konuların takibini İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ve İL JANDARMA KOMUTANLIĞI yapacaktır.
 
KARAYOLU İŞARETLEMELERİ
 
1) Karayolu üzerinde ve çevresinde bulunan yatay ve düşey trafik işaretlemeler kontrol edilecek ve eksiklikleri giderilmesi, konunun takibinin BELEDİYE BAŞKANLIĞI, KARAYOLLARI 64.ŞUBE ŞEFLİĞİ, OTOYOL BAKIM VE İŞLETME ŞEFLİĞİ ile İL ÖZEL İDARESİ tarafından yapılması sağlanacaktır.
 
2)Yatay işaretlemelerden tamamen silinen, anlamını kısmen yitiren, sürücüler tarafından algılanması zorlaşan veya farklı anlamlara gelebileceğinden kazalara sebebiyet verme ihtimali olanlar konusundaki tespitlerini, zaman geçirmeden yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa bildirilmesi, konunun takibinin İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, İL JANDARMA KOMUTANLIĞI tarafından yapılacaktır. 
 
BİLGİLENDİRME VE BİLİNÇLENDİRME FAALİYETLERİ
 
 
Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen tipi, çığ düşmesi, heyelan, yol kapanması gibi hava, yol ve çevresi ile trafik durumları hakkında, basın ve yayın organlarına ivedilikle bilgi verilecek, vatandaşlarımızın zamanında uyarılması ve tedbirli olmalarının sağlanması, ayrıca 112 çağrı merkezini arayan vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirme, yardım ve kolaylık sağlanması, konunun takibinin İL BASIN ve HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ ve 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yapılması sağlanacaktır.''
loading...
Etiketler : Niğde - Valiliğinden - Açıklama -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

MAKALELER YAZARLAR
KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE