loading...

Niğde OSB, Güneşten Kendi Elektriğini Üretecek

11-08-2017
Niğde OSB, Güneşten Kendi Elektriğini Üretecek

.

Niğde Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 100 Bin metrekarelik alana kurulacak 6 megavatlık güneş enerjisi santraliyle yıllık yaklaşık 11 Milyon Kwh elektrik üreterek OSB’ye ait arıtma tesisi, su deposu, sulama ve aydınlatma için ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi karşılanacak.

Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş, OSB'ye ait birimlerin ihtiyacını karşılamak için bölgeye güneş tarlasını kurduklarını söyledi.

Güneş enerjisi santralinin normalde çok maliyetli bir yatırım olduğunu ifade eden Altunbaş kendini amorti edeceği gibi konuları araştırdıklarını ifade etti.

Araştırma sonrasında santrali kuracak firmayla ciddi bir pazarlık yaptıklarını dile getiren Altunbaş;  "Görüşmeye gelen firma yetkililerine çok büyük bir tarla kuracağımızı ve bunun model olacağını söyledik. Firma yetkilileri de Niğde OSB’ye yapacakları santralin kendileri açısında çok iyi bir referans olacağını düşünerek fiyat indirimine gitti. Santral 6-7 yıl gibi bir sürede kendini amorti edecek."

Santralin kurulması için Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bilgilendirildiğini ve yasal işlemlerin başlatıldığını anlatan Altunbaş, santralin kurulma aşamasının devam ettiğini söyledi.

Santralin ekonomik ömrünün 35 yıl olacağını belirten Altunbaş, "Şu an için güneş enerjisini, sanayici için, bölge için en verimli yatırım olarak görüyoruz. Bölgenin kendi bünyesinde kullandığı arıtma tesisi, su deposu, idare binası, aydınlatma gibi elektrik giderleri için artık sanayicimizin cebinden para çıkmayacak" şeklinde konuştu.

NİĞDE GÜNEŞ ENERJİSİNDE EN VERİMLİ İLLERDEN BİRİSİ

Türkiye'de güneş enerjisinden yılda en fazla 1500 saat elektrik üretilebildiğine dikkati çeken Altunbaş, Niğde'nin coğrafi konumu itibariyle güneş enerjisinden en çok faydalanılan illerden birisi olduğunu söyledi.

Altunbaş; “Niğde OSB tarafından yapımı devam eden 6 MW Güneş Enerjisi Santrali Tesisi inşaatını devam ediyor. Güneş enerji santrali yapımı tamamlanınca yıllık 11 milyon kw/saat elektrik üretimi gerçekleşmiş olacak. OSB'de faaliyet gösteren işyerlerinin elektrik ihtiyacının önemli bir kısmı buradan karşılanmış olacak. 

loading...
Etiketler : Niğde - OSB - - Güneşten - Kendi - Elektriğini - Üretecek -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Ak Parti'de Niğde'de Kim Milletvekili Adayı Olsun? 23 adaydan seçimini yapmak için ankete katılın

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE