Niğde’de Tarım ve Hayvancılık Gelişiyor

10-08-2017
Niğde’de Tarım ve Hayvancılık Gelişiyor

.

Nüfusunun yüzde 60’ının tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Niğde’de destek politikalarıyla sektör giderek gelişiyor ve büyüyor.

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş, hükümetin destekleri ile Niğde’de tarım ve hayvancılığın ciddi anlamda geliştiğini, büyüdüğünü ve modernleştiğini belirterek, “Hükümetimiz 2002 yılından buyana tarım ve hayvancılığa gerçekten çok ciddi ödemeler yapıyor. Doğrudan gelir desteği, mazot desteği, gübre desteği, analiz desteği, düve desteği gibi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleri ile beraber çiftçilerimiz, üreticilerimiz daha sağlıklı ve daha iyi bir şekilde büyümeye başladı. Artık tarlalara gittiğimiz zaman hemen her tarlada yağmurlama sistemi var, araçlar, traktörler, biçerdöver ve balya makinelerini son derece arttığını ve neredeyse üreticilerimizin birçoğunda araç ve ekipman desteğinin sağlandığını görüyoruz. Hükümetimiz sadece üretime değil, aynı zamanda ekip ve araca da çok ciddi destek sağlıyor. Çiftçilerimiz bu desteklemelerden son derece iyi faydalanıyor. İlimiz tarım ve hayvancılık alanında büyük değişim ve gelişim içerisindedir. " dedi.

"Modern işletmelerin sayısı artıyor"

Niğde genelinde 32 adet modern ahır yapımının devam ettiğini belirten Müdür Baş, “2017 yılı içerisinde modern işletme şeklinde gelişmeler devam ediyor. Şuanda ilimizde 32 tane modern ahır yapımı tamamlanarak hizmete girecek. Nitelikle ve verimi yüksek işletmelerimizde de artış yaşanıyor. Niğde tarım ve hayvancılıkta desteklerle birlikte hızlı bir yükselişe geçti. Ülkemizde yaklaşık 2002’den buyana baktığımız zaman ihracatını, üretimini neredeyse 10 kat artıran bir ülke haline geldi. Avrupa’nın en büyük tarım ülkelerinden bir tanesi olduk. Dünyadaki en büyük tarım üreticileri arasında 7’inci ülkeyiz. Tarım ve hayvancılığımız ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de bakanlığımızın, hükümetimizin destekleriyle hızlı bir yükseliş içerisinde. İnşallah önümüzdeki süreçte Avrupa’nın en önemli tarım ürünlerini Türkiye’de üretilecek ve ihraç edileceğini ve dünyada ilk 3 içerisine gireceğimizi tahmin ediyorum” diye konuştu. 

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE