Niğde’de Vaka Sayıları Üç Haneli Sayılara Çıktı

26-07-2022
Sağlık İl Müdürü Dr. Koray Okur, ülke genelinde olduğu gibi Niğde’de de artan Koronavirüs vakaları sonrası vatandaşlara hatırlatma dozu aşılarını yaptırmaları konusunda çağrıda bulundu. Dr. Okur, Önlemlerin gevşetilmesi, yaz tatili ve bayramlarda yaşanan hareketlilikten kaynaklı Niğde’de daha önce tek haneli rakamlara düşen vaka sayısının tekrardan üç haneli sayılara çıktığını belirtti.

.

ÖNLEMLER GEVŞETİLDİ VAKA SAYILARI ARTTI

Alınan tedbirler ve aşılama sonrası kontrol altına alınan Koronavirüs hastalığı Önlemlerin gevşetilmesi, yaz tatili ve bayramlarda yaşanan hareketlilikten kaynaklı Niğde’de vaka sayılarında artış yaşanmaya başladığını belirten Dr. Okur; “Önlemlerin gevşetilmesi, yaz tatili ve bayramlarda yaşanan hareketlilikten kaynaklı Niğde’de daha önce tek haneli rakamlara düşen vaka sayısının tekrardan üç haneli sayılara ulaşmış durumda. Covid-19 aşısının üstünden belirli bir süre geçmiş olması ve kişisel koruyuculuk etkisinin azalmasının da rol oynadığı doktorlar tarafından ifade ediliyor. Bu nedenle düşen kişisel koruyuculuk düzeyini yükseltmek için Covid-19 aşılarının hatırlatma dozlarının yapılması, hasta olup olmadığından emin olunamayan yabancılarla kapalı ve kalabalık ortamlardayken önlem olarak maske kullanılması ve sosyal mesafenin korunması önem arz etmektedir. Kontrol altına alınan Covid-19 hastalığının; hastalık etkeninin tespit edildiği söylenen değişimi, yaptırılan aşıların üzerinden geçen süre veya tam doz aşı yaptırılmamış olması, vb. nedenlerle tüm dünya ile birlikte, ülkemizde ve ilimizde de yeniden artışa geçmeye başladığı bu konuda yapılan bakanlık açıklamalarına dayandırılan haberlerden görülmektedir. Bu nedenle bu zamana kadar aşı yaptırmış kişilere hatırlatma dozunu ve henüz aşı yaptırmamış olan kişilere de aşı yaptırmaları tavsiye edilmektedir” diye konuştu.

HATIRLATMA DOZUNUZU YAPTIRIN

Hatırlatma dozunu ve hiç aşı yaptırmayanlara aşılarını yaptırmaları konusunda çağrıda bulunan Dr. Okur; “Son 60 gün içerisin de Covid-19 hastalığını geçirmiş kişiler hariç; son aşı dozunun üzerinden 6 ay geçmiş, 12 yaş üstü kişilere hatırlatma dozu için aşı tanımlaması yapıldığı bayram arifesinde Sağlık Bakanlığınca duyurulmuştu. Salgının etkisinin yeniden artmasını engellemek için aşı zamanı gelen tüm vatandaşlarımıza kayıtlı oldukları aile hekimliklerinde, bulundukları ilçelerdeki toplum sağlığı merkezlerimizde ve en yakın hastanelerin aşı uygulama birimlerinde aşılarını olmayı tavsiye ediyoruz” dedi.

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE