NİĞDE’NİN SAKLI GÜZELLİKLERİ
Muharrem ÇİFCİBAŞI
.

NİĞDE’NİN SAKLI GÜZELLİKLERİ

Niğde’de hafta sonu nasıl bir etkinlik yapılabilir? Sorusu konuşulduğunda; bu mevsimde akla gelen yakın illerde bulunan AVM’ler de zaman öldürmek olabilir. Hafta içi kapalı mekânda çalışan insanların, hafta sonu da kapalı mekân tercih etmeleri bana pek mantıklı gelmiyor.

Ya da deniz için en yakın il Mersin’i tercih edip bu sıcakta perişan olmanın âlemi yok derim. Çukurova insanı yayla için Niğde ve ilçelerini tercih ederken Niğdelinin sıcakla boğuşmayı tercih etmesinin bir anlamı yok.

O zaman Niğdeli bu mevsimde hafta sonu ne yapmalı* Siz alternatif sunmamız hiç zor değil. Son zamanlarda Dağ Turizmi gündeme geldi. Yüzlerce km uzaktan gelip ilimizin dağlarını ve göllerinin doyumsuz güzelliklerini keşfe gelenler varken, burnumuzun dibinde buluna bu güzellikleri görmemek nankörlük olur.

İşte size bir doğa yürüyüş güzergâhı ve tanıtımı. Alın yanınıza ailenizi, eşinizi, dostunuzu güzel doğada biraz yorucu ama keyifli bir hafta sonu geçirin.

Burası neresi derseniz, biraz ön bilgi verelim.

Toros Dağları’nın Niğde-Mersin arasında kalan uzantısı Bolkar Dağları’nı oluşturur. En yüksek zirvesi 3 bin 524 metre ile Medetsiz olan Bolkar Dağları’nda kış etkinliği olarak dağcılık, tur kayağı, doğa yürüyüşü ve  kış kampçılığı yapılabilir.

Bolkar  Dağları içerisinde, Karagöl, Çinigöl, Alagöl gibi irili ufaklı birçok krater ve tektonik göl barındırmaktadır.

Biz size bu etkinliği ilkbahar ve yaz aylarında öneriyoruz. Kışın bu tür yürüyüşler profesyonellik gerektiren etkinliklerdir.

   Medetsiz doruğuna tırmanmak istersek Çiftehan üzerinden Maden köyü ve Darboğaz Meydan Yaylası rotaları kullanılır. Ancak kışın sadece Meydan Yaylası daha uygundur. Bolkar Dağları’na ulaşmak için Niğde’nin Ulukışla ilçesine gitmek gerekiyor. Eğer Meydan Yaylası’na giden yol kardan kapanmamışsa dağcıların kamp yeri olarak da kullandığı büyük düzlüğe kadar araba ile gidebilirsiniz. Eğer yol kapalıysa araba ile Darboğaz beldesine kadar gidip oradan orta zorlukta bir kış yürüyüşü ile Meydan Yaylası’na ulaşabilirsiniz.

Kış Mevsimi dışında araçla meydan Yaylasına kadar ulaşabilirsiniz. Niğde’den gidecekler Ulukışla-Adana yolunu takip ederek Darboğaz Köyü içerisinden Meydan Yaylasına ulaşabilirler.

Meydan Yaylası geniş bir alan, ancak hiç ağaç yok. Neden diye sorduğumuzda yükseklik nedeniyle ağaç yetişmediği cevabını aldık. Yaylada çadırdan bir alanda kasap bulmak mümkün, Piknikçilerinde tercih ettiği bir mekân.

Meydan Yaylasının tek çirkinliği yıllar önce otel yapmak amacıyla projelendirilen ve yarım bırakılan beton yığını inşaat. Yeşilliğin içerisinde ve doğal dokuya hiç uygun olmayan bir projenin burada inşa edilmeye kalkışılması bir doğa cinayeti olarak orada duruyor. Yapılması gereken ya bu çürümeye terk edilmiş yapıyı yıkmak. Ya da üst katlarını tıraşlayarak Balkar’a uyumlu doğa ile bütünleşen bir yapı ortaya koymaktır.

Meydan Yaylasının bir eksiği de ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal yapıların olmaması, özellikle kadın ziyaretçiler için düzenli bir WC yapılası gerekiyor. Yaylanın ortasından su kaynıyor ama çok kötü durumda olan küçük WC’de su yok. Hiç sağlıklı ve insani bir durum değil.

Meydan yaylasından başlayan yürüyüş endemik bitkiler ve biraz tırmanışlar ile karların, toprağın ve çakılların üzerinden geçerek ilk durak Karagöl’e ulaşılır.

Karagöl yaklaşık 60 hektar alan büyüklüğünde olup en derin yeri 12 m civarındadır. Karagöl’ün en büyük özelliği ise Dünyada sadece kendi içerisinde yetişen  Toros kurbağalarını (Rana Holtzi) barındırmasıdır

Bu mevsimde yeşillikler ve onların içerisinde boy gösteren rengârenk çiçekler ile çevrili Karagöl’ seyretmek insanın tüm yorgunluğunu alıyor. Bizim gittiğimiz 30 Haziran Pazar günü 30’dan fazla çadır ile doğaseverlere dinlenme ve seyir alanı oluşturuyordu.

            Karagöl ve Çinigöl çevresinde Karların erimeye başladığı İlkbahardan sonbahara kadar kar suyu ile açan birbirinde eşsiz Dağ çiçeklerini görmek mümkündür. Toros çiçeği adıyla literatüre geçen onlarca  çiçeğin  birçoğu endemik türdendir.(Endemik: sadece bulunduğu bölgede yetişen.)

 Karagöl kesinlikle gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasındadır. Giderken hangi mevsim olursa olsun üşümemek için üzerinize bir şeyler alın, Aynı zamanda Kameranızı ve Fotoğraf makinanızı almayı unutmayınız...

Karagöl'ün deniz seviyesinden yüksekliği 2650m civarındadır.

Karagöl’den yürüyüş ile biraz tırmanarak, biraz düz yürüyerek karların içerisinden Çinigöl sizi karşılar. Tamamen dağların ortasında yer alan Çinigöl ’ün soğuk suyuna girmeye cesaret edenlerde mevcuttu.

Ziyaretçilerin alkışları arasında kar sularının ermeye devam ettiği çok soğuk suda kulaç atmak ayrı bir keyif olsa gerek. Çinigöl ’den kuzeye doğru dik bir alanı tırmanarak kar kütleleri ve parçalanmış iri kayaların üzerinden geçerek nefes nefese ulaşılan Pilot Kaya.

Pilot Kaya’dan aşağı bakmak yükseklik korkusu olanlar için korku ile yüzleşmeleri açısından önemli. 2830 yükseklikte bulunan Pilot Kaya’nın ilginç tarafı iki gölü görebilme özelliğini taşımasıdır.

Pilot Kaya’dan sola baktığınızda Çinigöl, sağa baktığınızda Karagöl. Karagöl’den Çinigöl’e yorucu yürüyüşle ulaşılırken, Pilot Kaya’dan her iki gölü aynı kadraja alabilmek harika bir duygu.

            Tabi ki; her çıkışın bir inişi var. Muhteşem güzellikleri doya doya seyrettikten sonra, tekrar Meydan Yaylasına ulaşmak biraz güç ve dayanıklılık ister. Ayakkabımız ve giysilerimiz doğa yürüyüşlerine uygunsa sorun yok. Günlük kıyafet ve ayakkabı ile işimiz hayli zor. Buna dikkat etmek gerekiyor.

            Ailece gitme imkânı olmayanlar, kendi aralarında organize olabilecekleri gibi, doğa yürüyüşü düzenleyen firmalar ile de güzel bir hafta sonu geçirebilirler.

            Haydi, Niğdeliler, bırakın AVM ve sıcak denizi önce kendi ilimizin doğal güzelliklerini keşfe çıkalım. Doğal güzelliklerimizi önce biz tanıyalım, sonra ülkemize ve dünyaya tanıtalım.

Muharrem ÇİFCİBAŞI

12-07-2019 22:09
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE