Selim Gültekin Milletimiz İle El Ele Vererek Aşacağız

08-04-2020

.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin Ekonomi destekleri hakkında açıklama yaptı.

Gültekin Açıklamasında:

“Dünyayı ve ülkemizi etkileyen virüs salgını ile ilgili sağlık ve sosyal tedbirlerin yanı sıra ekonomik tedbirlerimizi de bir bir hayata geçirmekteyiz. Uluslar arası ekonomiyi fazlası ile etkileyen bu süreçte ulusal ekonomimizi ayakta tutmanın en temel şartı, devlet ve millet arasındaki birliktelik, beraberlik ve dayanışmadır. Hiçbir ülkede olmayan dayanışma ruhu şu an ülkemizde tam anlamıyla görülmekte ve bu dayanışma ruhu ve milli birliktelik ile ülkemiz bu süreçten en az hasarla çıkan ülkelerden biri olacaktır” Dedi.

Önceliğimiz hiçbir vatandaşımızın işini kaybetmemesidir diyen Gültekin şöyle devam etti: “Tüm dünyada bu sürecin en başından beri bu birliği gösteren bir ülkeyiz. Devletimiz ve milletimiz el ele vererek bu süreci de inşallah en güzel şekilde atlatacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde, önceliklerimizden birisi de geçici olan bu salgının aktif olduğu dönemde istihdamın sekteye uğramamasıdır. Yani hiçbir vatandaşımızın işini kaybetmemesidir. Bunu sağlayabilmek için esnaflarımızı, kobilerimizi ve işletmelerimizi koruyoruz. Alınan sosyal tedbirlerin sonucunda iş yerlerimizin kayıplarını telafi etmek ve güvence altına almak için tüm ilgili kurumlarımız ortak bir şekilde yoğun mesai yapmaktadır” Dedi.

2.1 Milyon Aileye Nakdi yardım yapıldığını söyleyen Gültekin : “Bu kapsamda 2,1 milyon Ailemiz için 1.000 TL nakdi yardım yapmaya başladık ve büyük devlet olmanın ilkesi içerisinde bu yardımları da PTT aracılığıyla ailelerimizin evleri ne kadar nakdi olarak teslim etmekteyiz. Bu yardıma ek olarak bu süreçten etkilenen 2.3 milyon ailemize daha ilaveten nakdi yardım yapacağız. Bununla ilgili Aile ve Çalışma Bakanlığımızın yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Yapılan çalışma sonrası toplam 4.4 milyon ailemize nakdi destek vermiş olacağız. Bu kapsamda şu ana kadar Niğde’mizde 10 bin 706 aileye 1.000 TL’lik nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca esnaflarımız, kobilerimiz ve işletmelerimiz içinde önlemler almaktayız. Yaşanan mücbir sebep kapsamına alarak vergi, kredi ve kredi kartı ödemelerini kredi sicillerinde bozulmaya sebep vermeyecek şekilde ertelemiştik. Ayrıca dükkânını kapatan veya işleri yavaşlayan esnafımıza kısa çalışma ödeneği sağlayacağımızı da belirtmiş, esnafımızın yanında çalışan işçilerimizin maaşının büyük bir kısmında da devletimizin ödeyeceğini açıklamıştık. Kısa çalışma ödeneğine başvuru yapamayan esnaflarımızın yanında çalışan işçilerimizden de ücretsiz izne çıkanlar oldu. Ücretsiz izne çıkan vatandaşlarımız da asla merak etmesinler onlar içinde desteklerimizi başlatacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız hızla devam etmektedir.” Dedi.

Her zaman esnafların yanında olduklarını dile getiren Gültekin : “Ayrıca Halkbank aracılığı ile hazine destekli düşük maliyetli destek finansmanı devreye girmiş bulunmaktadır. Pazartesi itibariyle 180.000 üzerinde esnafımız 25.000 TL. finansman desteği, yaklaşık da 46.000 esnafımız da 25.000 TL’lik limitli Paraf ticari kartı için başvuruda bulunmuştur. Şu ana kadar 48 bini ilk defa olmak üzere 55 binden fazla esnafımıza 25.000 TL Finansman desteği sağlanmıştır. Bunun yanında 30 binden fazla esnafımıza da 25.000 TL’lik Ticari Kart desteği sağlanmıştır. Kısacası dün itibari ile 2 milyardan fazla finansman desteğini esnafımıza kullandırmış bulunmaktayız. Yine Kobilerimiz için KGF aracılığı ile işe devam desteğini devreye almıştık. Dün itibarıyla bu kapsamdan da yararlanmak için 51.650 firmamız işe devam desteğine başvuruda bulunmuştur. Pazartesi günü itibariyle yaklaşık 23.000 firmamıza 20 milyar liralık tahsiste bulunulduk ve bu firmaların %96'sını kobilerimiz oluşturmaktadır. Dün itibarıyla toplam 2.8 milyar liralık finansman kobilerimizin hesaplarına geçmiş bulunmaktadır. Yine incelemelerimiz devam etmekte olup, peyderpey desteklemelerimiz devam edecektir.

AK Parti olarak Sadece esnaflarımız değil, tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda hareket ediyoruz diyen Gültekin; “ 5000 TL altı geliri olan vatandaşlarımız için çok düşük maliyeti 10.000 TL finansman desteğini de devreye almış bulunmaktayız. Bu finansman desteği ile ilgili ödemelere de bu hafta başlayacağız. Vatandaşımızı desteklemek için sunduğumuz bütün paketlerde temel önceliğimiz maksimum hız minimum şart ile hareket ederek sosyal hayatın akışını desteklemektir. Ekonomik hayatın desteklenmesi için bu zorlu süreçte Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Finansman desteği sistemimiz bu haftadan itibaren hızlanarak devam edecektir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki vatandaşımızın, esnafımızın, kobilerimizin, şirketlerimizin ihtiyaç ve talepleri devletimiz tarafından sürekli takip edilmekte ve buna yönelik önlemler hızla alınmaktadır.

Burada ince bir noktaya dikkat çekmek gerektiğini düşünüyorum. Yaşadığımız bu zorlu salgın milli bir mücadele ve dayanışma ile ancak en az zararla aşılabilecektir. Vatandaşlarımızın, esnaflarımızın, kobilerimizin bu kenetlenme sürecinde kamu bankalarımızın yanında özel bankalarımızı da görmek istiyoruz. Bu 83 milyon bir olarak, milli bir dayanışma ile aşılabilecek bir süreçtir. 17 yıldır sağlığa ve sosyal yardımlara yapılan yatırımların meyvelerini şu an hep birlikte görüyoruz.

Hiçbir tıbbi destek ya da küresel yardım almadan bu mücadelemizi başarı ile sürdürüldüğünü söyleyen Gültekin: “Geçmişte bize her yönü ile muhteşem oldukları anlatılan gelişmiş ülkeler bırakın sivil vatandaşlarının ihtiyaçlarını, sağlık çalışanlarının tıbbi ihtiyaçlarını karşılayamamakta, sağlık sistemleri ve ekonomik sistemleri çökmüş durumdadır.  Ülkemiz ise hiçbir küresel yardım almamasına rağmen sağlık hizmetlerinin sunulmasında ve sağlık personelinin her türlü ihtiyacının karşılanmasında üstün bir başarı göstermekte ayıca tüm vatandaşlarına da evlerine teslim edecek şekilde ücretsiz maske dağıtmaktadır. Sabır ve dayanışma gerektiren bu süreci inşallah el ele vererek en iyi şekilde bütün zorlukların üstesinden gelerek tamamlayacağız. Hiç kimse merak etmesin bu mücadelede destek isteyen her bir vatandaşımızın işletmemizin, kobimizin, esnafımızın, fabrikamızın arkasında çok şükür ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Büyük ve güçlü Türkiye yolunda daha yapacak çok işimiz var. Allah yar ve yardımcımız olsun.” Dedi.

Devlet ve millet birlikteliği ile üstesinden gelinemeyecek hiç bir zorluğun olmadığını söyleyen Gültekin: “Devlet ve millet birlikteliğinin en güzel örneği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından başlatılan Biz Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyasıdır. Şu ana kadar bu kampanya hesabında toplanan miktar 1 milyar 600 bin TL’yi geçmiş bulunmaktadır. İşte milletimizdeki bu şuur, vatan aşkı, devlet ve millet birlikteliği ile üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk yoktur ‘’ dedi.

loading...
Etiketler : Selim - Gültekin - Milletimiz - İle - El - Ele - Vererek - Aşacağız -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE